Francja
Nie trzeba znać się na winach, by wiedzieć, że przodownikiem w produkowaniu tych najbardziej cenionych jest Francja. Obowiązkowym punktem każdej podróży do tego kraju powinien być wieczór spędzony przy lampce dobrego trunku. Najstarsze winiarnie znajdują się w Dolinie Rodanu, w której pierwsze wina powstawały już w czasach starożytnych. Mimo to, jednym z bardziej znanych regionów jest Bordeaux, z którego pochodzą słynne na całym świecie wina o tej samej nazwie. Jeśli jednak macie ochotę na smak długo leżakującego trunku o rozbudowanym bukiecie i aromacie, powinniście odwiedzić Awinion lub Chateauneuf du Pape.
Portugalia
O portugalskich winach można rozpisywać się godzinami. Wielu turystów twierdzi, że niezależnie od miejsca i przedziału cenowego, zawsze smakują tak samo wybornie. Cena jest ich dodatkowym atutem, bowiem butelkę można kupić nawet za 2 euro. Najpopularniejsze ze wszystkich jest Porto - mocne, bo z dodatkiem spirytusu winnego i bardzo charakterystyczne w smaku z uwagi na dodatek wanilii i lekko dębowy aromat. Sama nazwa porto jest zarezerwowana wyłącznie dla win produkowanych w Portugalii (z Villa Nova de Gaia na czele), a nazwę zastrzeżono.
Hiszpania
Ponad połowa wszystkich europejskich winnic znajduje się w Hiszpanii. Ten kraj ma bardzo długą tradycję winiarską, a smakiem tamtejszych specjałów zachwycają się ludzie z całego świata. Najbardziej osławionym regionem jest La Rioja. Wino o tej samej nazwie powstaje w północnej części Hiszpanii, a jego smak jest uzależniony od sposobu i długości starzenia. Będąc w Hiszpanii, a dokładniej w Katalonii, warto spróbować Cavy. To musujące, białe wino produkuje się z wykorzystaniem metody szampańskiej, a jego orzeźwiający smak doskonale sprawdzi się w upalne dni. Nie wolno też zapominać o Sangrii - napoju alkoholowym na bazie wina, z dodatkiem owoców i lodu. W różnych lokalach ma odmienny smak, zawsze doskonały!
Czechy
Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by zachwycić się smakiem dobrego wina. Właśnie takie produkuje się u naszych sąsiadów z południa, Czechów. Winiarska tradycja jest najdłuższa na Morawach, na których zgromadzonych jest aż 95% czeskich winnic. Najbardziej charakterystyczne trunki pochodzą z regionu Mikulovskiego i Znojemskiego. Są młode, aromatyczne i z wyraźną korzenną nutą.
Włochy
Z powodzeniem można stwierdzić, że Italia to kraina winem płynąca! Na jej terenie znajduje się około 2 tysięcy odmian winogron, z których powstają mistrzowskie alkohole o zróżnicowanym smaku. Ich podział jest złożony i skomplikowany, różnicujący je ze względu na jakość czy region pochodzenia. Sycylijska Marsala, wyjątkowe Rosso Conero Riserva, orzechowe Orivieto Classico czy toskańskie Chianti, to tylko niektóre propozycje dla poszukiwaczy włoskich smaków.
Trudno o zwięzły opis europejskich win, obok których nie można przejść obojętnie. Ich wyjątkowego aromatu i rozbudowanych bukietów można skosztować we własnym domu. Jednak nic nie może równać się z rozkoszą, jaką daje popijanie lampki dobrego wina w malowniczym miejscu, z którego się ono wywodzi. Może właśnie dlatego warto zaplanować podróż pełną smaków? Pamiętajcie, że ta wcale nie musi być droga. Loty z Poznania do Paryża znajdziecie już za 128 zł w dwie strony! To doskonały pretekst do podróży śladem francuskiego wina.