Monachium – najważniejsze atrakcje stolicy Bawarii
Stolica Bawarii ma kilkanaście niezwykle cennych zabytków dziedzictwa kulturowego.
Jak każde bogate miasto ma również przepiękne centrum, z imponującymi gmachami użyteczności publicznej i bogato zdobionymi kamienicami. Potężna katedra w sercu miasta należy do największych na świecie.
Początki stolicy Bawarii sięgają średniowiecza. Miasto powstało w XII w. przy zamku i klasztorze, stąd wzięła się jego nazwa: “bei den Mönchen” – przy mnichach. Lokalizacja na szlaku handlu solą stymulowała rozwój Monachium. Dziś to trzecie pod względem liczby ludności miasto Niemiec. Loty do Monachium sprawią, że znajdziesz się tam w niecałe 2 godziny.
Serce miasta i czas na piwo
Turystyczny klimat Monachium poczujemy na Placu Mariackim (Marienplatz). Dawniej odbywały się tu targi i pojedynki, dziś to miejsce z kafejkami i żywymi posągami. Stoi przy nim okazały gmach Nowego Ratusza, z piękną neogotycką fasadą przypominającą front bazyliki. Codziennie, o stałych godzinach, na dwóch piętrach zegara ratusza uruchamiane są marionetki kuranta, odtwarzające dwa historyczne wydarzenia z życia miasta: ślub Wilhelma V. z Renatą von Lothringen w 1568 r. oraz taniec bednarzy z 1517 r.
Od placu odchodzą ulice z ekskluzywnymi butikami, w jego pobliżu znajduje się również największy targ w mieście – Viktualienmarkt. Tu znajduje się spory, zadaszony ogródek piwny, w którym można wypić dobre, lokalne piwa craftowe. Jednak najpopularniejszą halą piwną w mieście jest zlokalizowana w samym centrum miasta - Hofbräuhaus. Jej początki sięgają 1589 r. W środku gra muzyka na żywo, a kelnerzy serwują specjały kuchni bawarskiej w oryginalnych strojach. Ten historyczny browar i piwiarnia dworska stanowiły ulubiony lokal Adolfa Hitlera. Miłośnicy piwa mogą również odwiedzić Augustiner-Keller. Główna hala z drewnianym sufitem przypomina wielką średniowieczną salę rycerską. Stąd też niedaleko do najbardziej luksusowych delikatesów w mieście - Dallmayr. Mieszczą się one w budynku z 1700 roku o bogato zdobionych wnętrzach.
Budynek władz Bawarii
Zabytki na miarę stolicy królestwa
Bawaria była kiedyś potężnym, suwerennym królestwem. O zamożności jej dawnych władców świadczy okazała Rezydencja Królewska (Residenz). Stanowi ona manierystyczny pałac wybudowany na przełomie XV-XVI wieku, silnie rozbudowany na początku XIX wieku. To największy pałac miejski w Niemczech z aż dziesięcioma dziedzińcami. Jako budowla reprezentuje on przekrój stylów – od renesansu po neoklasycystyczny. Gmach sąsiaduje z placem Odeon, gdzie odbył się pierwszy wiec Hitlera. Do placu przylegają ogrody francuskie Hofgarten.
Dworzec
Panoramiczny widok na historyczną część miasta zapewnia wejście na liczącą 306 stopni wieżę kościoła św. Piotra. Sama świątynia jest najstarszym kościołem w Monachium - budowę rozpoczęto w połowie XII wieku. Z budowli sakralnych ogromne wrażenie robi również późnorenesansowy kościół św. Michała. Perłą architektury sakralnej jest także rokokowy Kościół św. Jana Nepomucena, który zachwyca bogactwem form i kolorów. Podzielona na dwie kondygnacje świątynia zadziwia ilością form architektonicznych, rzeźb i malowideł. Jedną z najwspanialszych świątyń stolicy Bawarii jest też barokowy Kościół Teatynów.
Na liście dziedzictwa kulturalnego Monachium widnieje również Alter Hof. Tworzący go zespół średniowiecznych budowli i dawna rezydencja cesarska Ludwika IV Bawarskiego pochodzą z XIII wieku. Oprócz tego warty zobaczenia jest Haus der Kunst przy Prinzregentenstr 1. Stanowi on reprezentatywny przykład architektury nazistowskiej, a kamień węgielny pod budynek położył sam fuehrer. Dziś odbywają się tu wystawy najlepszych na świecie artystów współczesnych.
Park olimpijski
Walor architektoniczny przedstawia też budynek Maximilianeum z 1876 roku, wybudowany w stylu neogotyckim. Budowla mieści się w monachijskiej dzielnicy Haidhausen, obecnie jest siedzibą bawarskiego parlamentu.
Stadion olimpijski
Będąc w Monachium, warto odwiedzić również – Schwabing. Ta stylowa dzielnica śródmieścia Monachium - kiedyś siedziba niemieckiej bohemy - przyciąga turystów luksusowymi sklepami, stylowymi kawiarniami, tętniącymi życiem barami i wykwintnymi restauracjami.
Muzea, BMW i piłkarska ekstraklasa
Monachium ma jedne z najlepszych muzeów na świecie. Na liście obowiązkowej znajdują się przede wszystkim trzy pinakoteki: Stara (obrazy Durera, El Greco, Rembrandta, Bruegla), Nowa (malarstwo niemieckie, francuskie i angielskie z XIX i początku XX w.) i Czasów Nowoczesnych (prace m.in. Pablo Picasso, Maxa Ernsta, René Magritte, Andy’ego Warhola). W Neue Pinakothek zobaczymy najsłynniejszy obraz świata - „Słoneczniki” Vincenta van Gogha. W Dzielnicy Muzealnej znajduje się również Gliptoteka z imponującymi zbiorami sztuki starożytnej oraz Antikensammlungen (największe w Niemczech muzeum poświęcone światu antycznemu).
BMW Welt
Dla fanów piłki nożnej wielką atrakcją jest stadion klubu FC Bayern - Allianz Arena. Najwierniejsi sympatycy bawarskiej drużyny mogą wybrać się na otwarty trening, który odbywa się w ośrodku treningowym przy Säbener Straße.
Stadion Allianz Arena
Monachium ściąga też fanów motoryzacji. Tu bowiem siedzibę ma najsłynniejszy niemiecki koncern samochodowy – BMW. Dla odwiedzających udostępnione są dwa budynki. Pierwszy z nich - BMW Welt - to nowoczesna hala wystawowa. Tu znajdują się najnowsze modele BMW oraz dwóch innych marek, Rolls Royce i Mini Cooper. Drugim z budynków jest Muzeum BMW.
Muzeum BMW
Monachium przyciąga turystów długą listą atrakcji. To miejsce dla miłośników kultury, sportu i świetnego piwa przy tradycyjnej kiełbasce weisswurst.
Z Polski polecamy lot z Warszawy do Monachium.