Urodę natury dopełniają liczne miejsca o walorach historycznych. Swoją spuściznę pozostawili tu Rzymianie, potężni władcy Wenecji i Habsburgowie. Tereny dzisiejszej Chorwacji należały częściowo do Turków osmańskich, a następnie do bogatych Austro-Węgier. Po I Wojnie Światowej powstała Jugosławia. To tu przyjeżdżali na wakacje prominenci polityczni z czasów PRL.
Chorwacja, jak każdy kraj nastawiony na turystykę, ma świetną infrastrukturę. Bogata baza hotelowa i restauracyjna oraz bezpośrednie loty z Polski do Dubrownika i loty z Polski do Splitu zachęcają do spędzenia wolnego czasu nad lazurowymi wodami Adriatyku.
Miejscowości wypoczynkowe ciągną się od Splitu do Dubrownika. Są to zarówno mniejsze rybackie wioski jak i większe kurorty.
Dubrownik – miasto w pierścieniu obronnych murów
To przepięknie położone miasto, o korzystnym klimacie, pełne zabytków i malowniczych uliczek. To jedno z miejsc, które wybrano przy realizacji scen plenerowych do kultowego serialu Gra o tron. Zabytkowa część Dubrownika jest w nim potężną Królewską Przystanią. Kręcono tu też ujęcia z miasta Meereen. Pierwowzór niewiele różni się od kadrów filmowych. Barokowe schody i mury Starego Miasta przeniesiono w zasadzie bez zabiegów postprodukcyjnych. Doskonale zachowane chodniki i budynki z piaskowca mają w sobie magię minionych epok.Stare Miasto w całości wpisane jest na listę UNESCO. Stanowi ono unikalny w Europie, zachowany w całości kompleks urbanistyczny średniowiecznego miasta wraz z rozbudowanym systemem fortyfikacji z wieżami i bastionami. Wewnątrz obronnych murów rozciąga się średniowieczny zespół miejski. Główna ulica – Stradun – ma 300 metrów. Odchodzą od niej malownicze kamienne uliczki z drewnianymi okiennicami i kwiatami w oknach.
W obrębie murów znajdują się wszystkie zabytki, w tym najstarsza apteka w Europie (z początku XIV w.). Pierwotnie medykamenty z ziół sprzedawali w niej mnisi. Koniecznie zobaczyć należy dwa renesansowe, piętnastowieczne pałace (Rektorów i Sponza). Pałac Rektorów przypomina wenecki Pałac Dożów. Jego fasadę podpierają bogato zdobione kolumny z korčulańskiego marmuru, a wewnątrz znajduje się dziedziniec z krużgankami.
Do najważniejszych zabytków sakralnych należą: gotyckie klasztory ojców Franciszkanów i ojców Dominikanów, żeński klasztor Klarysek, renesansowy kościół Św. Zbawiciela, barokowy kościół Św. Błażeja, okazała osiemnastowieczna Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz kościół Jezuitów.
Do najważniejszych zabytków sakralnych należą: gotyckie klasztory ojców Franciszkanów i ojców Dominikanów, żeński klasztor Klarysek, renesansowy kościół Św. Zbawiciela, barokowy kościół Św. Błażeja, okazała osiemnastowieczna Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz kościół Jezuitów.
Jednym z częściej fotografowanych zabytków jest rotundowa fontanna - Wielka Studnia Onofria - zaprojektowana w XV w. przez znanego neapolitańskiego artystę. Woda sączy się w niej aż z 16 maszkaronów. Legenda głosi, że umycie rąk pod wszystkimi kranami gwarantuje spełnienie życzenia. Każdy turysta w Dubrowniku stara się również obejść potężne średniowieczne mury obronne (wejście u bramy Pile). W najwyższym miejscu zostały one wzniesione na 25 metrów. Widać z nich panoramę miasta z dominującymi czerwonymi dachówkami oraz twierdzę Lovrijenac i przystań. Urozmaiceniem dla spaceru może być rejs statkiem wokół ciągu murów.
Z Dubrownika popłynąć można promem na wyspę Lokrum. Znajduje się na niej leśny rezerwat naturalny i malownicze ruiny klasztoru Benedyktynów.
Split – miasto na planie pałacu rzymskiego cesarza
Split jest największym miastem Dalmacji. Tu również kręcono ujęcia do Gry o Tron. Antyczny pałac Dioklecjana posłużył jako sala tronowa Daenerys oraz stajnia dla smoków. W mieście krzyżują się wpływy weneckie, węgierskie i austriackie.Perłą architektury jest pałac cesarza Dioklecjana, stanowiący jeden z najpiękniejszych w Europie przykładów rzymskiej architektury obronnej (datowany na III-IV w.). Ruiny wrosły w nowszą zabudowę, stając się integralną częścią starego miasta. Dawne korytarze i komnaty to obecnie uliczki i place historycznego centrum Splitu. Z letniej rezydencji władcy najlepiej zachował się pałacowy dziedziniec – perystyl. Miejsce zapiera dech w piersiach. Wzdłuż dłuższego boku dziedzińca ciągnie się rząd granitowych kolumn korynckich, połączonych łukami i zdobionych bogato kamiennym fryzem. Z perystylu strome schody wiodą do dolnych komnat, tworzących obecnie ciąg urokliwych piwnic z kamiennymi łukami, w których mieszczą się liczne sklepiki.
Od wschodniej strony perystylu znajduje się wejście do katedry św. Dujama. Jest ona najbardziej charakterystycznym zabytkiem miasta - ma formę oktagonalnej rotundy z wysoką i smukłą dzwonnicą górującą nad Splitem. Co ważniejsze, jest ona najstarszą architektonicznie katedrą na świecie – przebudowaną ją bowiem z wzniesionego na początku IV w. mauzoleum Dioklecjana.
Inny reprezentacyjny punkt Splitu to biała, romańsko-gotycka dzwonnica o koronkowej konstrukcji oraz Narodni trg - średniowieczne centrum gospodarcze Splitu. Mieści się tu dawny ratusz wybudowany w stylu gotyckim w połowie XV w. oraz dwa pałace: Karepić z XVI w. i Cambij z XV w. W mieście podziwiać można również pozostałości antycznego akweduktu.
W Splicie warto przejść się również promenadą z rzędami palm i zobaczyć malowniczy port. Niedaleko od Splitu znajduje się piękny Park Narodowy Krka słynący z kompleksu wodospadów i licznych rzecznych kaskad. Atrakcją są tu dawne młyny wodne.